fbpx

Dieta dr Dąbrowskiej – co jeść?

Odpowiednio zbilansowana dieta pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób zarówno nowotworów, jak i układu sercowo-naczyniowego. Doskonałym wyborem jest ta dr Dąbrowskiej, która opiera się na warzywach i owocach. Warto jadać zbilansowane posiłki, które oparte są w dużej mierze na tym, co daje nam natura. Wszystkie produkty powinny pochodzić z pewnego źródła. Zatem najlepiej sprawdzą się ekologiczne i organiczne. Najlepiej regularnie jadać: marchew, pietruszkę, pasternak, chrzan, rzodkiew buraki, seler. Są bogactwem witamin z grupy B, C i K. Niezbędne jest też spożywanie cebuli, czosnku, czy pora, gdyż poprawiają one odporność. Należy także jadać kalafior, kapustę, cukinię i kabaczki, czy źródło białka. Oczywiście w zbilansowanym jadłospisie nie może zabraknąć sałaty, rukoli, czy natki pietruszki z dużą ilością żelaza. Warto też spożywać owoce, jednak nie wszystkie, lecz jabłka, owoce cytrusowe, czy też leśne.

Kiszonki i zakwas niezbędne w jadłospisie

Należy również zadbać o florę bakteryjną jelit. Dlatego zaleca się spożywanie kiszonek np. ogórków, czy też kapusty. Można też wybrać wersję orientalną z kapusty pekińskiej. Są one bogate w glukozynolany, a także oczyszczają jelito grube. Kolejnym elementem diety dr Dąbrowskiej jest oczywiści zakwas. Może być on np. pozyskany z buraka. Idealnie wpisuje się on w tzw. superfood. Dzięki temu można uzyskać naprawdę dobre wyniki krwi, ale i dietetyczne. Zamiast słodkich napojów najlepiej pić napój o właściwościach probiotycznych, który jest niepasteryzowany i powstał na bazie herbaty poddanej fermentacji przez tzw. grzybek herbaciany, inaczej grzybek japoński. Jest on orzeźwiający, a jednocześnie oczyszcza wątrobę.

Post dobry dla zdrowia

Czasami mówi się, że głodówka ma pozytywnym wpływ na organizm, gdyż ma on czas na regenerację. Dlatego post owocowo-warzywny zwany też Daniela warto zastosować. Powinien on trwać minimum dwa tygodnie, z kolei maksymalnie sześć. Warto zadać sobie pytanie: co jeść w jego trakcie?  Należy pamiętać, że spożywane produkty nie powinny mieć więcej niż 800 kalorii na cały dzień. Zaleca się dla lepszego oczyszczenia picie dużej ilości wody. Na samym początku można poczuć zmniejszenie energii, jednak już po kilku dniach dobre samopoczucie powinno powrócić. Spożywanie surowych warzyw i owoców w małej ilości kalorycznej pozwala na lepsze przyswojenie witamin i mikroelementów, a jednocześnie włącza się proces samoleczenia. Bezwzględnie trzeba zrezygnować z palenia papierosów, czy picia alkoholu, ale też mocnej kawy i herbaty.